Kołdra całoroczna – świetny wybór na każdą porę roku

Wrz 15, 2020 | Całoroczne, Kącik porad | 0 komentarzy

Kołdra całoroczna nazywana jest również kołdrą uniwersalną. Tego rodzaju element posłania nadaje się stosowania przez cały rok w krajach, które posiadają klimat umiarkowany. Dotyczy to także Polski, gdzie kołdry całoroczne cieszą się coraz większą popularnością. Rozwiązanie to zapewnia odpowiedni komfort cieplny o każdej porze roku – zarówno mroźną zimą, jak i upalnym latem. Kołdry całoroczne mogą posiadać wypełnienia syntetyczne lub naturalne.

Czym jest kołdra całoroczna?

Kołdry całoroczne posiadają wypełnienie pośrednie między kołdrą zimową, a kołdrą letnią. Rozwiązanie to szczególnie polecane jest osobom, które nie mają możliwości przechowywania kilku kompletów posłania. Ilość oraz rodzaj wypełnienia zapewnia odpowiednią temperaturę podczas każdej pory roku. Dla wielu użytkowników idealną opcją będzie kołdra całoroczna z poduszkami, czyli komplet wystarczający do przygotowania wygodnego i komfortowego posłania.

Najpopularniejsze wypełnienia kołder całorocznych

Wypełnienie kołdry całorocznej może być syntetyczne lub naturalne. W pierwszym przypadku stosowane są głównie włóka silikonowe oraz poliester. Do zalet tego rozwiązania należy bardzo dobra cyrkulacja powietrza, która chroni ciało przed przegrzaniem. Takie kołdry są też bardzo odporne na pranie, a po wyschnięciu nie zbijają się w bezkształtną formę i nie tracą swojej sprężystości. Silikonowy granulat cechuje się dużą wytrzymałością, a przy tym jest delikatny w dotyku oraz elastyczny. Jako wypełnienie naturalne najczęściej wykorzystuje się puch lub pierze, a także wkłady wełniane i jedwabne. Do ich zalet należy zarówno optymalna lekkość, jak i doskonała termoizolacja. Kołdry całoroczne z wypełnieniem naturalnym posiadają włókna o właściwościach, które zapewniają bardzo dobre dostosowanie do temperatury ciała.

Poszewka kołdry całorocznej

O jakości kołdry całorocznej decyduje zarówno rodzaj wypełnienia, jak i materiał poszewki. Użytkownik ma bezpośredni kontakt z poszyciem, dlatego powinno być przyjemne w dotyku oraz bezpieczne dla skóry. Najlepiej sprawdzają się materiały z dużą domieszką włókien naturalnych, np. bawełnianych. Takie rozwiązanie jest higieniczne, a także zapewnia dobrą wentylację. Niższą ceną charakteryzują się poszewki bawełniano-poliestrowe, które cechuje duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kołder całorocznych, ponieważ muszą one wytrzymać użytkowanie przez cztery pory roku. Najprzyjemniejsze w dotyku są poszewki jedwabne i satynowe, które często stosowane są w przypadku kołder letnich.

Łączenia i szwy kołdry całorocznej

Niektóre zestawy całoroczne składają się z dwóch kołder, które w zależności od pory roku można od siebie odłączyć. Rozwiązanie to pozwala na podniesienie poziomu ciepła zimą, a także zwiększenie chłodzenia w lecie. Takie kołdry najczęściej łączone są za pomocą zatrzasków, rzepów, spinek lub nap, które powinny być niezawodne i solidne. Najwygodniejsze rozwiązanie to zatrzaski, skutecznie chroniące przed przedostawaniem się zanieczyszczeń. Najmniej komfortowe są rzepy, ze względu na niedostateczną stabilność i ryzyko przypadkowego rozczepienia. O jakości kołdry całorocznej decydują również szwy. Precyzyjnie uszyte komplety są w stanie zapewnić bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat, ponieważ chronią wypełnienie przed przemieszczaniem się i wypadaniem z poszewki. Szwy muszą być zatem mocne oraz stabilne.

Jaką kołdrę całoroczną kupić?

Dobrej jakości kołdra całoroczna powinna łączyć w sobie zalety kołder wiosenno-letnich oraz zimowych. Oba te rozwiązania przystosowane są specjalnie z myślą o użytkowaniu jedynie podczas określonych pór roku, co odbija się na ich uniwersalności. Kołdra całoroczna z poduszkami może je z powodzeniem zastąpić. Komplety wiosenne i letnie przeznaczone są do użytkowania podczas cieplejszych miesięcy. Wyróżniają się najniższą gramaturą, a także przewiewnością, miękkością i lekkością. Za sprawą wydajnej cyrkulacji powietrza i efektywnego odprowadzania powietrza, gwarantują komfortowy sen. Kołdry zimowe stosuje się natomiast podczas miesięcy najchłodniejszych. W ich przypadku gramatura jest największa, co często przekłada się na wagę. Odpowiednia budowa kołdry zimowej zapewnia optymalną ilość ciepła użytkownikowi, a jednocześnie nie powoduje przegrzania.

Jaką kołdrę całoroczną kupić dla alergika?

Naturalne wypełnienie z puchu kaczego lub gęsiego zapewnia komfort termiczny przez cały rok. Nawet dobrej jakości kołdry tego typu mogą jednak stwarzać pewne problemy alergikom, podobnie jak te z wełną owczą, wielbłądzią czy merynosa. Dla osób szczególnie wrażliwych na uczulenia poleca się kołdrę całoroczną z wypełnieniem z włókien bambusowych. Wyróżniają się one właściwościami antybakteryjnymi i przeciwalergicznymi, dzięki czemu są idealne dla alergików oraz osób z różnymi schorzeniami skóry. Taka kołdra całoroczna antyalergiczna zapewnia też odpowiednią oddychalność oraz dobrze wchłania wilgoć.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poradnik o praniu pościeli i poduszek
5 prostych kroków, które ułatwią czyszczenie kołdry

Zamknij