Wełniana kołdra – kompleksowy przewodnik po doborze wełnianej kołdry

Lis 26, 2021 | Kącik porad | 0 komentarzy

Wełniana kołdra to produkt z najwyższej półki jakościowej. Choć wiele osób kojarzy ją tylko z gryzącym okryciem, ma wiele wartościowych właściwości, które sprawiają, że jest to okrycie godne uwagi. Jest wiele aspektów ważnych podczas wyboru kołdry wełnianej, które musimy brać pod uwagę. Dlatego dziś przychodzimy z krótkim poradnikiem, który rozwieje wszystkie wątpliwości i ułatwi wybór idealnej kołdry wełnianej. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto wybrać kołdrę wełnianą?

Wełna jest wyjątkowym, naturalnym materiałem, w sposób bezpieczny pozyskiwane z owiec. Znana jest od setek lat i chętnie wykorzystywana do tworzenia odzieży i ciepłych okryć. Co więcej, wełna ma również właściwości prozdrowotne.

Jakie właściwości ma wełna?

W przeszłości runo owcze było wykorzystywane do ochrony ciała oraz uśmierzania bólu. Wełna daje nam nie tylko wyjątkowe ciepło, ale dzięki pocieraniu skóry poprawia jej ukrwienie. To właśnie dlatego przez wieki była wykorzystywana jako materiał o właściwościach prozdrowotnych. Produkowane dziś włókno jest dużo delikatniejsze i bardziej miękkie w dotyku, nie ma więc możliwości, by drapało nawet te delikatne skóry. Dzięki wyjątkowej strukturze włosa wełna ma właściwości higroskopijne. Higroskopijność sprawia, że kołdra doskonale odprowadza pot. Dodatkowo kołdra z wełny jest przewiewna, nie będziemy się pod nią pocić i dusić. Wyjątkową właściwością wełny jest termokurczliwość. Oznacza to, że tkanina w wysokich temperaturach rozluźni się i zapewni nam większy dopływ powietrza. Z kolei gdy zrobi się zimno, włókna zostaną ściśnięte, dając nam lepszą ochronę termiczną. Wszystko to sprawia, że śpiąc pod kołdrą wełnianą, zapewnimy są najwyższą jakość i komfort snu.

Zdrowotne właściwości wełnianej kołdry

A jak to jest z prozdrowotnością wełnianej kołdry? Ceniona jest ona przez osoby starsze i z problemami reumatycznymi. Nic dziwnego – zapewnia idealny komfort cieplny przy dużej oddychalności, koi nasze zmysły, dogrzewa i poprawia ukrwienie. Taki mikromasaż pozytywnie wpłynie na nasz układ krążenia oraz zminimalizuje ryzyko zawału.

Jak dobrać rozmiar kołdry wełnianej?

Wybierając rozmiar kołdry wełnianej, musimy dopasować ją do naszych potrzeb i wielkości łóżka. Najczęściej wybieranymi rozmiarami są 160x200, 180x200, 200x200 i 220x200. Pierwszej wielkości kołdra wełniana sprawdzi się w przypadku małych łóżek, dla jednej osoby. Jeśli z okrycia mają korzystać dwie, lepiej sprawdzą się większe rozmiary.

Jaki rodzaj kołdry wełnianej wybrać?

Musimy zdawać sobie sprawę, że na rynku znajdziemy kilka rodzajów kołdry wełnianej. Najczęściej jest ona produkowana z wełny owczej, merynosów (wyjątkowego gatunku owiec), alpak i kaszmiru (pozyskiwanego z kóz). Każdy z nich ma nieco inne właściwości i możliwości termoregulacyjne.

Kołdra z kaszmiru

Kaszmirowa kołdra jest zdecydowanie najdroższą i najbardziej ekskluzywną w tym zestawieniu. Wełna pochodząca z kaszmirskich kóz (żyjących w Indiach) jest wyjątkowo cienka i puszysta. W związku z tym jest też dużo lżejsza niż wełna owcza. Kaszmirowa kołdra ogrzeje nas bardziej niż kołdry z wypełnieniem owczym. Dodatkowo zapewni naszej skórze swobodne oddychanie. Dzięki dużej przewiewności można komfortowo spać pod nią także latem i w ciepłych pomieszczeniach.

Kołdra z alpak

Od wieków wełna alpak znana jest ze swoich właściwości termoizolacyjnych. Runo tych sympatycznych zwierząt jest jedwabiste i miękkie. Co ciekawe jest ono zdecydowanie cieplejsze niż runo z owiec. Wełna z alpaki jest też bardziej miękka i niegryząca. Nie zawiera lanoliny przez co jest w 100% hipoalergiczna. Kołdra z alpaki będzie aż sześć razy cieplejsza niż tradycyjna kołdra wełniana owcza, a przy tym lżejsza (co może być istotne przy kupowaniu okrycia dla dziecka czy osób przewlekle chorych). Pozostałe właściwości tej wełny są analogiczne – daje odpowiednią wentylację, odprowadza wilgoć i przyjemne poczucie ciepła. Wełna z alpaki posiada zdolność do naturalnego łagodzenia nerwobóli oraz łagodzi stany napięcia mięśniowego.

Kołdra z merynosów

Wełna z merynosów jest jedną z najdroższych i najchętniej poszukiwanych. Zwierzę, czyli owca merynos pochodzi z Azji, gdzie przystosowały się do życia w ekstremalnych warunkach pogodowych. Zamieszkujące wysokich partiach gór musiały zaadaptować się do panujących niskich temperatur. Ich wełna jest w stanie ochronić nas zarówno przed dużym zimnem, jak i nie przegrzać w upały. Stąd kołdry z merynosów są tak wartościowym okryciem.

W co oblec kołdrę wełnianą?

Okazuje się, że równie istotną kwestią oprócz samej kołdry jest to, w co ją obleczemy. Jeśli wybierzemy pościel poliestrową, nie będziemy mogli cieszyć się z właściwości wełny. Sztuczna tkanina zaburzy bowiem przepływ powietrza i odizoluje nas od ciepłego wypełnienia. Z tego względu zdecydowanie lepiej postawić na pościel bawełnianą lub bambusową, które również są tkaninami naturalnymi. Posiadają one podobne właściwości Higroskopijne, dzięki czemu nie utracimy możliwości korzystania z wyjątkowości wełny.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak pielęgnować kołdrę wełnianą?
6 zasad pielęgnacji kołdry wełnianej

Zamknij