3 sposoby na sprawne założenie pościeli na kołdrę

Lip 29, 2022 | Kącik porad | 0 komentarzy

Wszyscy się zgodzimy, że najlepiej się śpi w nowo założonej, świeżej i wywietrzonej pościeli. Myśl o jej zmianie budzi jednak u wielu niechęć, rozleniwienie i odwlekanie tego prostego zadania. Można odnieść wrażenie, że zakładanie pościeli na kołdrę jest dla ludzi jedną z najbardziej uciążliwych i czasochłonnych czynności domowych. Podczas gdy może ona zająć dosłownie trzy minuty i zmienić o sto osiemdziesiąt stopni komfort naszego snu! Jak zatem sprawnie oblec pościel? Poniżej przedstawiamy 3 sposoby, dzięki którym to zadanie będzie prostsze niż kiedykolwiek. Zapraszamy do lektury. 

Powlekanie kołdry — sposób na lewą stronę

Pierwszym i najbardziej znanym sposobem powlekania kołdry jest metoda na tzw. lewą stronę. Zaczynamy od rozsunięcia zamków lub rozpięcia wszelkich guzików. Następnie układamy sobie kołdrę na łóżku. Materiał pościeli przewracamy na drugą, czyli lewą stronę i przykładamy do kołdry. Wkładamy ręce do środka poszewki i chwytamy oba krótsze rogi od strony zszycia. Przykładamy je do pasujących do nich brzegów kołdry. Trzymając je w ten sposób, zsuwamy poszewkę na prawą stronę. Naciągamy pościel na całą powierzchnię kołdry, strzepujemy i wyrównujemy. Ostatnim elementem jest już tylko zapięcie guzików lub zasunięcie zamka. 

Powlekanie kołdry — sposób na naleśnika lub sushi 

To bardzo ciekawy i szybki sposób na założenie pościeli na kołdrę. Dla wielu może wydawać się abstrakcyjny, dopóki się go samodzielnie nie wypróbuje. Ten trick ma swoje trzy nazwy. Pierwszy to California Roll, jednak w Polsce przyjęło się mówić, że jest to sposób na naleśnika. Popularne jest również określenie powlekania kołdry na „sushi”. Zapewne dlatego, że swoją techniką przypomina ludziom zwijanie ogromnej rolki z ryżem. Pierwszym krokiem jest wywrócenie pościeli na lewą stronę. Następnie układamy ją płasko na łóżku, a do niej przykładamy równo kołdrę. Chwytamy obu krótszych krawędzi od strony, przy której nie ma otworu. Zaczynamy zwijać w sposób przypominający wspomnianego naleśnika lub sushi. Przedostatnim punktem jest włożenie końców kołdry do środka i zapięcie lub zasunięcie pościeli. Na końcu rozwijamy nasz rulon i gotowe! Brzmi skomplikowanie, ale po jednej lub dwóch próbach możemy powlekać kołdrę w ten sposób naprawdę szybko i prosto. 

w jaki sposob powlekac koldre 300x200

Powlekanie kołdry — sposób na prawą stronę

Metoda zakładania pościeli na prawą stronę sprawdzi się, jeśli nasza kołdra jest małych rozmiarów. Możemy zatem śmiało z niej korzystać przy zmianie poszewki w sypialni naszych dzieci. Po pierwsze rozpinamy guziki lub rozsuwamy zamek. Następnie rozwarstwiamy pościel. Kolejno wkładamy kołdrę do jej środka, szczególną uwagę poświęcając dopasowaniu brzegów. Czwartym krokiem jest strzepanie i równomierne ułożenie wypełnienia. Na końcu zapinamy pościel i gotowe! 

Proces założenia poszewek na poduszkę może być dokładnie taki sam, jak w przypadku oblekania pościeli na kołdrę. Najlepiej sprawdzi się metoda na lewą stronę. W przypadku grubych wypełnień poduszek nie zastosujemy techniki na naleśnika. Jeśli dotyczy to tzw. jaśków, wystarczy sposób powlekania na prawą stronę.

Jak dobrać rozmiar pościeli do kołdry? 

Zmiana pościeli zda się na nic, jeśli kupimy ją niedopasowaną rozmiarami do kołdry. Jest to element, na który zawsze powinniśmy zwracać uwagę podczas robienia zakupów. Do wyboru mamy kołdrę 200x220, która jest najpopularniejszym typem. Inne wymiary to:

  • kołdra 180x200, 
  • kołdra 160x200, 
  • kołdra 140x200. 

Dokładnie w tych samych rozmiarach znajdziemy w sklepie pościel i prześcieradło. Jeśli wybierzemy nasz wymarzony wzór i funkcjonalny materiał poszewki, nie zapomnijmy o sprawdzeniu jej wymiarów. 

Jak często zmieniać pościel? 

Częstotliwość zmiany pościeli uzależniona jest od kilku czynników. Jeśli posiadamy zwierzęta domowe lub nadmiernie się pocimy, odświeżanie poszewek powinno następować częściej, np. raz w tygodniu. Koniecznie powinniśmy wymienić pościel na nową po wyleczeniu przez nas choroby. Brudna i zanieczyszczona poszewka może być skupiskiem wielu bakterii i drobnoustrojów. Mogą się w niej gromadzić grzyby i roztocza, na które szczególnie wrażliwi są alergicy. Konsekwencją rzadkiej zmiany pościeli może być trądzik i wypryski. Optymalna częstotliwość powlekania kołdry wypraną poszewką to raz na dwa tygodnie. Raz w miesiącu to niestety zdecydowanie za rzadko. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołdry?
6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem kołdry całorocznej

Zamknij