Czy kołdrę antyalergiczną pierzemy tak samo jak zwykłą? Zasady prania kołder dla alergików
Sen jest niezmiernie ważny dla naszego zdrowia. Pozwala zregenerować ciało i umysł, a także przygotowuje nas do trudów kolejnego dnia. Niestety nie każdy z nas tak samo łatwo usypia. Częstym źródłem problemów ze snem jest alergia, która skutecznie uprzykrza nam życie swędzącą wysypką, cieknącym katarem lub uporczywym kaszlem. Na szczęście możemy złagodzić dolegliwości, dbając o to, aby spać na odpowiedniej pościeli i regularnie oczyszczając ją z kurzu.
Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże nam odświeżyć kołdrą antyalergiczną. Zapraszamy do czytania!
Czy kołdrę i pierzynę antyalergiczną można prać?
Zacznijmy od kilku zdań na temat prania pościeli. Wielu z nas boi się włożyć ją do pralki, jednak właściwe przygotowanie pomoże nam uniknąć problemów związanych z odkształceniem się wnętrza kołdry czy zniszczeniem bawełnianej otoczki.
Kołdrę i pierzynę można prać, o ile producent nie zabrania tych czynności. Zazwyczaj odpowiednie informacje umieszczone są na metce. Znajdziemy tam uwagi na temat temperatury prania, rodzaju potrzebnego detergentu, a także wskazówki o właściwym sposobie suszenia kołdry.
Ponadto upewnijmy się, czy nasza kołdra mieści się w pralce. Włóżmy ją tam dla próby, jeśli pozostaje odrobina wolnej przestrzeni, to nie musimy się o nic martwić. Jeśli jednak kołdra nie mieści się, a my musimy „upchać ją”, aby ta weszła do bębna w całości, to znak, że nasza pralka jest za mała na kołdrę i lepiej oddać ją do pralni.
Jak przygotować się do prania kołdry antyalergicznej?
Jeśli wiemy, że nasza kołdra zmieści się w pralce, to nie wrzucajmy jej tam od razu. Najpierw warto oczyścić ją z kurzu i innych zanieczyszczeń. Najszybciej zrobimy to za pomocą odkurzacza, korzystając z małej szczotki, którą używamy do czyszczenia tapicerki. Jeśli takiej nie posiadamy, to możemy koniec rury zabezpieczyć starą pończochą. Nie zapomnijmy, że ssanie odkurzacza warto zmniejszyć – zapobiegnie to uszkodzeniom materiału, z jakiego wykonana jest kołdra.
Następnym krokiem jest przygotowanie odpowiednich detergentów do prania. Kołdry antyalergiczne warto czyścić za pomocą delikatnych płynów przeznaczonych dla alergików lub do prania tkanin delikatnych.
Na koniec sprawdźmy, w jakiej temperaturze możemy wyprać naszą kołdrę. Informacje na ten temat znajdziemy na metce lub na stronie producenta. Zazwyczaj polecany jest program do prania delikatnej odzieży, który zapewnia niską temperaturę i wirowanie na niskich obrotach. Zastosowanie się do powyższych kroków, uchroni nas przed przypadkowym zniszczeniem kołdry lub zbiciem się jej wkładu.
W jaki sposób suszyć kołdry dla alergików?
Odpowiednie suszenie kołdry dla alergików pomoże utrzymać jej miękkość i wszystkie właściwości antyalergiczne. Kołdrę wyjmujemy z pralki zaraz po skończonym praniu, a następnie rozwieszamy na płasko w przewiewnym i suchym miejscu. Nie wieszajmy kołdry na długość, gdyż może to odkształcić wkład, a także unikajmy wystawiania jej na pełne słońce, ponieważ promieniowanie UV może osłabić wytrzymałość włókien okrycia.
Właściwe suszenie kołdry antyalergicznej przedłuży jej żywotność i zapewni zdrowy sen bez roztoczy, pleśni i kurzu.
Jak prać kołdry puchowe lub z pierzem?
Niektórzy alergicy postawieni są w trudnej sytuacji. Alergia na roztocza nie pozwala im spać, jednak sztuczne okrycie pościeli i jej syntetyczny wkład mogą powodować odparzenia, co skutecznie zniechęca do korzystania z typowej kołdry antyalergicznej. W taki wypadku można przetestować kołdry bambusowe lub te wypełnione pierzem czy puchem.
Pranie kołdry z pierzem i puchem w domowych warunkach nie jest wskazane. Nie dość, że wydostający się puch zatyka filtr pralki, to na dodatek pod wpływem wody wkład może przesunąć się i utworzyć zbitą kulę, co pozbawi kołdrę jej naturalnych właściwości izolacyjnych.
Najlepszym wyjściem jest oddanie kołdry z pierzem lub puchem do pralni na czyszczenie chemiczne. A jeśli koniecznie musimy odświeżyć ją w domu, to pamiętajmy, że pranie ma być jak najkrótsze. Ponadto uważajmy, żeby nastawić pralkę na najniższą temperaturę, a do podajnika nalać delikatnego detergentu.
Jak suszyć kołdrę puchową lub z pierzem?
Kołdrę puchową lub z pierzem suszymy podobnie jak antyalergiczną – układamy ją na płasko w przewiewnym miejscu. W ten sposób unikniemy zbijania się wkładu. Jeśli posiadamy suszarkę automatyczną, to do suszenia dodajmy piłeczki tenisowe. W ten sposób kołdra zostanie równomiernie rozbita, co zapobiegnie tworzeniu się kuli z pierza.