Kołdra puchowa czy syntetyczna – jaka będzie lepsza dla nastolatka?

Kwi 27, 2023 | Kącik porad | 0 komentarzy

Poszukując odpowiedniej kołdry dla naszego nastolatka, często zastanawiamy się, jaką wybrać. Należy pamiętać o tym, żeby młody organizm u dzieci był wypoczęty, a odpoczynek zdrowy i komfortowy. Podczas wyboru kołder i poduszek pojawia się zagwozdka, czy lepsza będzie wykonana z puchu, czy też z materiałów syntetycznych? Obie wersje mają swoje wady, jak i zalety, a wybór nie jest prosty. Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym dowiesz się jakie właściwości posiadają wypełnienia syntetyczne i naturalne!

Kołdra syntetyczna, czy puchowa dla nastolatków?

Na początek należy zastanowić się, jakie wady i zalety mogą mieć te dwa rodzaje kołder. W tej kwestii nie ma idealnego rozwiązania. Jakość snu dla nastolatka ma ogromny wpływ, szczególnie że jego organizm jest młody, a przemęczenie może oddziaływać na jego koncentrację. Można się kierować osobistymi upodobaniami, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, czy nastolatek nie ma żadnych dokuczliwych alergii. Dlatego wybór pomiędzy kołdrą puchową czy syntetyczną nie jest zbyt łatwy. Najlepsza będzie taka, która ma pozytywny wpływ na jakość i komfort snu naszego nastolatka.

Wady i zalety kołdry syntetycznej

Najczęściej podczas kupna kołdry dla nastolatka kierujemy się tym, aby miał wygodnie, ciepło i miło. Na pierwszy rzut oka zwracamy uwagę na cenę pierzyny i zastanawiamy się nad zakupem tańszej opcji. Nie warto spieszyć się z taką decyzją. Często bowiem zbyt niska cena oznaczać będzie słabą jakość. Zanim jednak dokonamy ostatecznego wyboru wypełnienia do pościeli, warto sprawdzić, jakie zalety posiada kołdra syntetyczna dla nastolatka. Pierwszą i dla niektórych istotną cechą produktu jest fakt, iż można ją bezpiecznie prać w wyższych temperaturach oraz stosować suszenie mechaniczne. W przeciwieństwie do tych naturalnych wypełnień do poszewek jest dużo lżejsza. Dla alergików jest to najbardziej odpowiedni wybór, ponieważ nie powoduje uczulenia. 

W środku kołdry mogą znajdować się kulki silikonowe, wtedy sztuczne wypełnienie przypomina wersję puchowej pierzyny. Warto mieć na uwadzę, że odpowiedniki naturalnych materiałów nie posiadają takich właściwości termoizolacyjnych, jak np. gęsi puch. Stosowanie włókien poliestrowych dodatkowo zmniejsza izolacje ciepła. Z tego powodu najczęściej zaleca się kupno kołder puchowych dla nastolatków na letnie i upalne dni. 

Wady i zalety kołdry naturalnej – puchowej 

Obecnie coraz częściej docenia się materiały, które są pochodzenia naturalnego. Ludzie odkrywają więcej zalet stosowania organicznych tkanin. Niestety takie materiały są skłonne do gromadzenia wewnątrz kurzu i innych mikroorganizmów. Głównie z tego powodu zaczęto produkować ich odpowiedniki, czyli kołdry syntetyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal mają swoich zwolenników. Od wieków używane są przez naszych dziadków i pradziadków. 

Kołdry naturalne są dużo droższe od produktów syntetycznych. Chociażby dlatego, że w materiałach organicznego pochodzenia nie znajdziemy substancji chemicznych, które są szkodliwe. Puch i pierze gęsi to jeden z najlepszych termoizolatorów, a szczególnie ten, który pozyskiwany jest z polskich hodowli. Do produkcji kołder i poduszek naturalnych używa się tylko włókien z wysokiej jakości, jak wełna, wiskoza, bawełna czy jedwab. Organiczne wypełnienie do poszewek jest bardzo przewiewne, a to może z pewnością umilić noc każdemu nastolatkowi o każdej porze roku. 

Podsumowując, jaką wybrać kołdrę dla nastolatka? Puchową czy naturalną?

Kołdra może służyć nam latami, dlatego jej wybór nie jest prosty.  Wszystko zależy od tego, jakie mamy upodobania, czy preferujemy włókna organiczne, czy też nie przeszkadza nam wypełnienie syntetyczne. Najistotniejsze jest, żeby podczas wyboru odpowiedniej pierzyny, najpierw zwrócić uwagę, czy występują u nas jakieś alergie. Jeśli tak, to trzeba szczególnie zastanowić się nad wyborem produktu do sypialni i wybrać materiał, który nie będzie powodował podrażnień. Oczywiście używanie kołder syntetycznych w sypialni jest dobrym rozwiązaniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je zakupić, jeśli tylko materiały pochodzą z zaufanych źródeł i mają potwierdzenie jakości Oeko-Tex 100.

Kołdry naturalne to produkty, które są ekologiczne, a materiały odnawialne. Dla osób, które cenią sobie przyrodę i dbają o środowisko, może to być główna zaleta, która przyczyni się do podjęcia decyzji o zakupie wypełnienia organicznego do pościli. Dzięki naturalnym materiałom kołdra jest dużo lżejsza, a także zapewnia idealny mikroklimat, który jest korzystny dla naszego zdrowia. Pierzyna otuli nas do snu i zagwarantuje ciepło, a także spowoduje, że nasza skóra będzie mogła swobodnie oddychać podczas snu. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym powinna się wyróżniać kołdra dla gości
Kilka praktycznych cech najlepszej kołdry dla gości

Zamknij