Kołdra puchowa czy wełniana, jaka będzie najlepsza?

Cze 22, 2023 | Kącik porad | 0 komentarzy

Przychodzi taki moment w życiu, kiedy decydujemy się na zakup nowej kołdry, ale nie wiemy, jakie wypełnienie produktu będzie najlepsze. Najczęściej decydujemy się na zakup produktu wykonanego z naturalnego tworzywa. Ciepłe, przyjemne i lekkie kołdry z ekologicznych materiałów mogą zapewnić niezwykle przyjemny i komfortowy sen. Oczywiście pojawia się pytanie podczas zakupu, jaki naturalny wsad będzie najlepszy dla naszej kołdry i poduszki. Z naszego artykułu dowiesz się, czy lepiej sprawdzi się wypełnienie puchowe, czy wełniane.

Z czego składa się kołdra puchowa?

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kołdry, warto dowiedzieć się najpierw, czym tak naprawdę wypełniony jest środek produktu przeznaczonego do spania. Kołdra składa się z wysokiej jakości puchu gęsiego, który wśród wszystkich akcesoriów sypialnianych jest najbardziej cenionym materiałem. Podczas zakupu często pojawiają się pytania czy surowiec, którym wypełnia się poduszkę i kołdrę, jest tak naprawdę bezpieczny dla alergików. Podczas produkcji usuwane są wszelkie drobnoustroje i bakterie, które mogłyby stanowić główne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka, szczególnie osób uczulonych na alergie.

Wypełnienie kołdry jest także ekologiczne, ponieważ wykonane jest z materiałów, które pochodzą z najwyższej jakości półproduktów pozyskiwanych z polskich hodowli. Dzięki temu ma wysoki wskaźnik termoizolacji i wentylacji powietrza. Kołdra wykonana z puchu idealnie sprawdza się nie tylko w letnie wieczory, ale i zimowe, mroźne dni. Dodatkowo produkt jest pikowany w celu równomiernego umieszczenia puchu, dzięki temu tworzywo nie będzie się przesuwało podczas użytkowania w nocy.

Pielęgnacja kołdry puchowej

Uwaga: Pielęgnacja kołdry puchowej wymaga punktowego czyszczenia, natomiast warto mieć na uwadze, że nie można jej prać w pralce.

Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości będzie regularne strzepywanie kołdry oraz wietrzenie na świeżym powietrzu. Największe efekty będzie można uzyskać w zimniejsze dni, ponieważ dzięki temu pozbędziemy się pojawiających się na niej roztoczy i bakterii. Kołdra puchowa posiada także polskie certyfikaty świadczące o wysokiej jakości wykonania oraz o braku szkodliwych substancji chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia i skóry człowieka.

Z czego składa się kołdra wełniana?

Kołdra wełniana produkowana jest z runa zwierzęcego z takich jak: owce, alpaki czy wielbłądy. Bez znaczenia, z jakiego konkretnie materiału są wykonane, ponieważ wciąż posiadają cechy wspólne. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że są idealnym materiałem termoizolacyjnym. Dzięki temu mamy pewność, że nasze ciało się nie przegrzeje, ani nie wychłodzi, a to z pewnością jest ważną cechą dla osób, które chorują na reumatyzm. Poduszki wełniane ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, wykorzystuje się do działań rehabilitacyjnych, głównie urazu stawów i mięśni. Co więcej, podczas snu ciało się nie poci, ponieważ materiał zapewnia płynną cyrkulację powietrza.

Indywidualne cechy wełny

Wełna posiada także swoje cechy indywidualne, na przykład kaszmirska w przeciwieństwie do owczej, zapewnia zdecydowanie większe ciepło podczas snu. Jeśli ktoś choruje na reumatyzm, to powinien się zdecydować na tworzywo z runa merynosa. Poduszka wełniana wykonana z alpaki charakteryzuje się delikatnością i przewiewnością, a przede wszystkim aspektami zdrowotnymi. Można ją stosować na bóle głowy, szczególnie występujące migreny, rozgrzewa, ale i zmniejsza bóle kręgosłupa. Wspólne cechy, które łączą tworzywa wełniane i wykonywane z nich kołdry i poduszki to fakt, że są hipoalergiczne, czyli bezpieczne w użyciu dla alergików. Polskie produkty, wykonane z tego materiału posiadają certyfikaty jakości i bezpieczeństwa dla naszej skóry.

Jakie wypełnienie kołdry wybrać?

Wypełnienie kołdry wpływa na właściwości cieplne, przepuszczalność powietrza, odprowadzanie wilgoci, ale posiada także właściwości antyalergiczne. Najważniejsze jest, aby podczas nocy zapewnić sobie przyjemny i komfortowy sen. Kołdra puchowa i wełniana to materiały, które pochodzą z naturalnych tworzyw, aczkolwiek wypełnienie ich nie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Podsumowując, jaką kołdrę wybrać?

  • Kołdra puchowa – lekka, a przy tym dobrze izoluje zimne powietrze w chłodne dni, jest idealnym rozwiązaniem także na lato ze względu na izolację termiczną. Dzięki temu, że jest lekka i cienka to najlepiej sprawdzi się w ciepłe wieczory. Jeśli chcielibyśmy zakupić kołdrę wełnianą na zimę, lepszym rozwiązaniem będą te z większą ilością wypełnienia. Warto podczas zakupu zwrócić uwagę na wsad produktu, ponieważ za najlepszy uznaje się puch gęsi, który cechuje się wytrzymałością, a przy tym zapewnia, że kołdra utrzyma się w dobrej jakości na dłużej.
  • Kołdra wełniana – wykonuje się ją z wełny owczej, merynosów oraz kaszmirowej. Materiały są doskonałym izolatorem ciepła. Dodatkowo przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać, nawet w ciepłe i upalne dni. Pochodzenia są naturalnego, aczkolwiek stanowią idealne rozwiązanie dla alergików. Jeśli osoba nie jest uczulona na wełnę, to zdecydowanie taka kołdra zapewni bardziej komfortowy sen, niż produkt puchowy. Kolejnym atutem zastosowania takiego wypełnienia jest fakt, iż materiał nie sprzyja w rozwoju bakterii i roztoczy, a to zdecydowanie może podnieść jakość i komfort snu.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaką wybrać kołdrę i poduszkę antyalergiczną dla dzieci?
Kołdry i poduszki antyalergiczne dla dziecka, czym kierować się podczas wyboru?

Zamknij