Jak dbać o kołdrę całoroczną? 5 wskazówek pielęgnacyjnych

Sie 16, 2023 | Kącik porad | 0 komentarzy

Kołdra całoroczna pozwala zadbać o komfortowy sen bez względu na porę roku. W okresie jesienno-zimowym zapewnia odpowiednią termoizolację. Natomiast latem zapobiega przegrzaniu organizmu. Z tego względu warto sięgać po produkty z włókien, które charakteryzuje lepsza przepuszczalność powietrza. Nie bez znaczenia pozostaje również pielęgnacja okrycia wielosezonowego. Jak prawidłowo prać i suszyć kołdrę całoroczną? 

Czym charakteryzuje się kołdra całoroczna?

Kołdra całoroczna ze względu na swoją funkcjonalność staje się coraz częstszym wyborem. Przede wszystkim okazuje się praktycznym rozwiązaniem, gdy nie dysponujesz dużą przestrzenią. Przechowywanie okrycia na każdy sezon potrafi być uciążliwe. Dodatkowo decydując się na wysokogatunkowe poszycie kołder całorocznych – zyskujesz produkt na lata.

Okrycie wielosezonowe charakteryzuje się dobrą higroskopijnością. Dzięki temu w upalne dni odprowadza nadmiar wilgoci, a tym samym skóra może swobodnie oddychać i nie poci się.

Czy warto wybrać kołdrę całoroczną? Z pewnością słuszną decyzją są okrycia z wykorzystaniem naturalnych włókien. Przykładowo kołdry bambusowe nie tylko posłużą nam na lata, lecz także są w pełni wegańskie i antyalergiczne. Wśród wielu korzyści należy podkreślić bardzo dobrą izolację cieplną przy jednoczesnym swobodnym odprowadzaniu powietrza. Dodatkowo włókna celulozowe z pędów bambusa mają naturalną właściwość do hamowania rozwoju bakterii, pleśni i roztoczy.

Jak często prać kołdrę całoroczną?

Częstotliwość pielęgnacji okrycia zależy od rodzaju wypełnienia. Jednak zasadniczo kołdry całoroczne powinno prać się nie rzadziej niż dwa razy w roku. Oczywiście przy regularnej zmianie pościeli przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Musisz również wiedzieć, że częste odkurzanie materaca oraz pranie kołdry i okrycia stanowi gwarancję zdrowego snu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji tekstyliów sypialnianych pozbędziesz się bakterii, roztoczy, a także resztek martwego naskórka.

Częstotliwość prania kołdry może ulec zmianie w wyjątkowo upalne dni lub w przypadku nadmiernej potliwości. Wówczas częstsze czyszczenie tekstyliów sypialnianych będzie nawet konieczne. 


Czy można wyprać kołdrę całoroczną w pralce?

Większość kołder całorocznych można prać w pralce. Natomiast należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody. Zwykle producenci zachęcają do czyszczenia przy użyciu delikatnych programów. Nie zapominaj, że szczegółowe informacje o pielęgnacji zawsze znajdziesz na metce produktu. 

Czy kołdrę całoroczną można suszyć w suszarce bębnowej?

Nie każda kołdra całoroczna będzie odpowiednia do suszenia bębnowego. Jeśli na metce produktu widnieje symbol koła wpisanego w kwadrat – ten sposób suszenia jest dopuszczalny. Jednocześnie warto pamiętać, że gorące powietrze w połączeniu z wysokimi obrotami bębna mogą prowadzić do uszkodzenia tkanin. Dotyczy to szczególnie materiałów naturalnych. Jeśli nie chcesz utracić jakości kołdry całorocznej, lepszym rozwiązaniem jest tradycyjne suszenie kołdry.  

Jak dbać o kołdrę całoroczną antyalergiczną?

Przy wyborze kołdry całorocznej należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie higieny. Właśnie dlatego wariant antyalergiczny wydaje się najbardziej trafionym rozwiązaniem. Przede wszystkim hamuje rozwój bakterii, pleśni i roztoczy. Zazwyczaj w tego typu produktach wykorzystuje się włókna celulozowe z pędów bambusa lub bawełnę. Ważne, aby wypełnienie pochodziło z plantacji wolnych od sztucznych nawozów. Wówczas możemy mówić o antyalergicznych właściwościach kołdry całorocznej.

Pamiętaj również, że niewielka domieszka poliestru w składzie wzmocni trwałość produktu. Dlatego najważniejszym wyznacznikiem są certyfikaty tekstylne, które świadczą o jakości i bezpieczeństwie kołdry całorocznej.

Tekstylia sypialniane antyalergiczne najlepiej prać w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. W innym przypadku może dojść do zespolenia się wypełnienia w większe grudy, co stanowi trwałe uszkodzenie kołdry. 

Jak prać kołdrę całoroczną z wypełnieniem syntetycznym i naturalnym?

Pranie i suszenie kołdry całorocznej z wypełnieniem naturalnym wymaga szczególnej uwagi. Przede wszystkim nie używaj zbyt mocnych detergentów, które mogłyby uszkodzić delikatne włókna tkanin naturalnych. Poza tym zawsze przed pierwszym praniem sprawdzaj metkę produktu, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o pielęgnacji.

W przypadku kołdry całorocznej ze sztucznym wypełnieniem temperatura prania może wynosić nawet 60°C. Co ważne, włókna poliestrowe mogą wykazywać właściwości antyalergiczne. Posiadają również wysoką sprężystość i spiralny kształt, a tym samym są odporne na odgniecenia. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wskazówki podczas prania kołdry bambusowej
Jak prać kołdrę bambusową? Cenne wskazówki podczas pielęgnacji

Zamknij