Jak prać kołdrę bambusową? Cenne wskazówki podczas pielęgnacji

Lip 25, 2023 | Kącik porad | 0 komentarzy

Kupując kołdrę, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale i na materiał, z którego została wykonana. To dzięki tkaninie mamy zapewniony miły i spokojny sen w nocy. Wybór produktu wcale nie jest taki prosty. Szczególnie zakup kołdry, która ma nam zapewnić komfortowy sen. Materiał, który jest naturalny i idealnie nadaje się na kołdrę to bambus. Właściwości rośliny doceniane są w wielu branżach na rynku, między innymi w tekstyliach i przemyśle. Bardzo często pojawia się pytanie, jak prawidłowo prać kołdrę bambusową? W naszym artykule podpowiadamy, jak powinno się pielęgnować produkty wykonane z bambusa.

Z czego wykonana jest kołdra bambusowa?

Kołdra bambusowa to mieszanka, która wykonana jest z włókien celulozowych i poliestrowo-syntetycznych. Podczas produkcji wykorzystuje się drzewa, czyli bambusy. Uprawiane są na ekologicznych plantacjach. Jest to jak najbardziej możliwe, dzięki właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym, jakie posiada. Roślina cechuje się przede wszystkim działaniem antystatycznym, termo regulującym i stanowi ochronę przed promieniami UV, dlatego dzięki temu jest trwała i lekka.

Kołdra bambusowa może zachować wszystkie właściwości tylko jeśli włókna rośliny będą odpowiednio przetwarzane. Produkty wykonane z tego tworzywa są naturalne i ekologiczne, a do tego posiadają certyfikaty i świadectwa wysokiej jakości.

Jakie są plusy kołdry bambusowej?

Kołdra wykonana z bambusa cieszy się ogromną popularnością na rynku ze względu na liczne zalety, jakie posiada. Niezawodną cechą jest wysoki poziom hygroskopijności, czyli zdolność do wchłaniania wilgoci, co jest gwarancją komfortu podczas snu. Kolejnym pozytywnym aspektem jest przewiewność i lekkość materiału, a przy tym zachowanie odpowiednich właściwości termoregulacyjnych. Oczywiście pod tym względem sprawdzają się lepiej kołdry bambusowe całoroczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie letniej kołdry bambusowej, która ochłodzi podczas ciepłych wieczorów, natomiast w zimie takiej, która zapewni cieplną izolację.

Drzewo bambusowe posiada także idealne właściwości dla naszego zdrowia, ponieważ jest antybakteryjny. Włókno potrafi wyeliminować nawet do 70% bakterii, a do tego posiada zdolności antygrzybicze i antystatyczne i dzięki temu materiał się nie elektryzuje. Kołdra bambusowa jest przede wszystkim miękka i delikatna, a w dotyku przypomina jedwab. Oczywiście jest także trwała i odporna na uszkodzenia, więc będzie mogła posłużyć nam na lata i szybko się nie zniszczy. Wśród rodzajów kołdry bambusowej można wyróżnić całoroczną oraz letnią lub zimową. Jak już wspominaliśmy, kołdry letnie są dostosowane do ciepłych i upalnych dni, natomiast zimowe mają przede wszystkim utrzymać ciepło podczas mroźnych wieczorów.

Jakie są minusy kołdry bambusowej?

Wśród wad kołdry bambusowej można wyróżnić jej cenę, która dzięki dobrej jakości produktu jest dość wysoka. Niestety mimo tkaniny, która uniemożliwia gromadzenie kurzu i roztoczy, nie można prać kołdry w wysokiej temperaturze. Produktu wykonanego z drzewa bambusowego nie zaleca się także prać bardzo często. Najlepiej jeśli czynność będzie wykonywana raz na kilka miesięcy w wodzie liczącej od 30 do 60 stopni Celsjusza i zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie właściwości ma pościel bambusowa?

Produkt wytwarzany z drzewa bambusowego jest lekki, wytrzymały, naturalny, ale przede wszystkim biodegradowalny. Dzięki swoim właściwościom nie gromadzi nieprzyjemnych zapachów, idealnie odprowadza wchłoniętą wilgoć i przede wszystkim chroni przed nadmiernym poceniem się.

Jak prać kołdrę bambusową?

Kołdry bambusowe powinno się pielęgnować tak samo jak pościel z tego materiału. Można prać, aczkolwiek zaleca się, aby wykorzystywać jedynie delikatne programy czyszczenia i bez mocnych środków piorących.

Ważne: Podczas prania kołdry bambusowej najpierw powinniśmy sprawdzić informacje na metce produktu, ponieważ temperatura może się różnić w zależności od producenta.

Do czyszczenia tkanin bambusowych zaleca się jednak używać delikatnych środków piorących w formie płynnej lub klasycznych po rozpuszczeniu. Taki proces pozwoli wydłużyć trwałość włókien rośliny i kołdra pozostanie świeża przez lata. Produkty bambusowe należy przede wszystkim starannie wypłukać. Wszelkie środki chemiczne zastosowane podczas prania mogą zaszkodzić naturalnym właściwościom włókien, dlatego warto włączyć program dodatkowego płukania. Kołdry bambusowe, tak jak inne, powinniśmy regularnie wietrzyć. Mimo iż włókna się nie odkształcają, to warto od czasu do czasu wytrzepać produkt, by lepiej się ułożył. Podczas prania kołdry z bambusa warto mieć na uwadzę, by nie dodawać żadnych płynów zmiękczających. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaka wybrać kołdrę wełnianą, czy puchową?
Kołdra puchowa czy wełniana, jaka będzie najlepsza?

Zamknij