Jak wybrać najlepszą kołdrę dla osób z nadmierną potliwością? Przydatne wskazówki

Lis 10, 2023 | Kącik porad | 0 komentarzy

Osoby, które zmagają się z nadmierną potliwością mogą mieć problem w wyborze odpowiedniej kołdry do spania. W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć materiały, które są stworzone z myślą o osobach, które zmagają się z tego typu dolegliwościami. Jednak zanim przystąpimy do zakupu produktu, należy wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru. W naszym artykule podpowiadamy, z jakiej tkaniny powinna być wyprodukowana kołdra dla osób z nadmierną potliwością.

Tkanina – czym się kierować podczas zakupu kołdry dla osób z nadpotliwością?

Kołdra zdecydowanie powinna być dostosowana do osób zmagających się z nadmierną potliwością, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup produktu z naturalnych tkanin. Przede wszystkim takich, które umożliwiają podczas snu cyrkulację powietrza. Dobór odpowiedniej kołdry może zatrzymać nadmierne pocenie się w nocy, a z pewnością zapewnią to produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Jakich kołder nie powinny wybierać osoby pocące się w nocy?

Zanim jednak podpowiemy, jakie kołdry będą najlepszym wyborem dla osób, które mają problemy z potliwością, przedstawimy, jakie produkty należy unikać. W walce z nadmiernym wydzielaniem potu z pewnością nie pomogą takie materiały jak:

  • mikrofibra – ten produkt idealnie nadaje się do produkcji ściereczek, czy innych środków czystości, aczkolwiek w przypadku produkcji kołder niestety może okazać się niezbyt dobrym wyborem. Ten rodzaj tkaniny w większości sklepów znajdziemy w tańszej wersji i słabszej jakości, dlatego ryzyko pocenia się w nocy może być większe.
  • mikrofaza – ten materiał należy także do sztucznych i słabo oddychających tkanin, który najczęściej wykorzystywany jest podczas produkcji tańszych kołder. Z reguły mikrofaza wydaje się ciepłym i miłym w dotyku produktem, co zdecydowanie zachęca do jej zakupu. Jednak należy mieć na uwadzę, że ten materiał w większości wykorzystuje się do obicia łóżek tapicerowanych, dlatego tym bardziej nie będzie odpowiedni dla osoby mającej problemy z nadpotliwością.
  • poliester – najczęściej spotykany jest w kołdrach jako jej wypełnienie. Oczywiście nie ma w tym nic złego, tylko wtedy jeśli kołdra jest dobrej jakości, natomiast jej zewnętrzna strona jest wykonana z naturalnych tkanin. Nie zaleca się kupna produktu, który z zewnątrz składa się z poliestru. Głównie dlatego, że będzie ograniczał przepływ oraz cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie spocą się pod nią nie tylko osoby z nadpotliwością, ale i każdy, kto korzysta z kołdry wykonanej z poliestru.

Jakie wybrać kołdry naturalne dla osób z nadmierną potliwością?

Kołdry wyprodukowane z naturalnych tworzyw mają nie tylko wysokie właściwości termoizolacyjne, ale i dobrze przepuszczają powietrze w nocy. Dzięki temu nie zmarzniemy zimową porą, natomiast osoby pocące się w trakcie snu mogą być spokojne o swoje problemy z nadpotliwością. Jest wiele naturalnych materiałów, które można wziąć pod uwagę, kupując kołdrę, aczkolwiek należy pamiętać, że nie wszystkie nadają się dla osób, które zmagają się z różnymi alergiami. Pierz, puch i wełna mogą niestety powodować uczulenia, ponieważ mają tendencję do zbierania dużej ilości kurzu, przez co czyszczenie materiału może być trudniejsze. Oczywiście dla osób z nadpotliwością mogą stać się idealnym produktem, który spowolni pocenie się w trakcie snu. Zatem jakie kołdry będą najlepszym rozwiązaniem?

Kołdry oddychająca z pierza

Jedną z zalet zastosowania kołdry jest nie tylko jej miękkość, ale i wchłanianie wilgoci. Z tego względu będzie to świetny wybór dla osób, które zmagają się z nadmierną potliwością.

Kołdry wykonane z puchu

Zdecydowanie lepszym wyborem od kołdry z pierza może być taka, która jest wykonana z puchu, a szczególnie gęsiego. Materiał puchowy jest lepszym izolatorem w zimie, dzięki temu może zatrzymać nadmierne pocenie się w nocy.

Kołdry oddychające wykonane z wełny

Kołdry wykonane z wełny nie tylko zapewniają ciepło w zimne wieczory, ale i są higroskopijne. To oczywiście oznacza, że pochłaniają całą wilgoć, która pojawia się na powierzchni materiału. Podczas produkcji wykorzystuje się głównie wełnę z merynosów australijskich, aczkolwiek coraz częściej na rynku można spotkać wełnę z wielbłąda lub z alpaki.

Kołdry wykonana z bambusa

Kołdry z bambusa stały się popularne dzięki swoim właściwościom perspiracyjnym, a dokładnie zapewniają idealna przewiewność niezależnie jakie warunki temperaturowe panują w sypialni. Dzięki temu ten materiał stał się idealnym tworzywem dla osób mających problemy z nadmierną potliwością. Co więcej, materiał wykonany z bambusa staje się antybakteryjny, dlatego nie tylko pochłania wilgoć, ale i zapobiega w powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i bakterii.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystko, co musisz wiedzieć o poduszkach z włókna bambusowego
Wszystko, co musisz wiedzieć o poduszkach bambusowych. Komfort i higiena

Zamknij