Poduszka dla małego dziecka – od kiedy stosować i jaką wybrać?

Wrz 19, 2023 | Kącik porad | 0 komentarzy

Poduszka to element pościeli, bez którego większość z nas zdecydowanie nie jest sobie w stanie wyobrazić zdrowego i komfortowego snu. Stąd wielu rodziców zastanawia się, jakie oparcie pod głowę kupić dla swojego dziecka. Jednakże to nie jest prosty wybór – nieprawidłowo dobrane, może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. W tym artykule wyjaśniamy, od kiedy stosować poduszkę dla małego dziecka oraz jaką wybrać.

Czy małe dziecko potrzebuje poduszki?

Zdaniem specjalistów, niemowlęta nie powinny spać na poduszce. Należy pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia nie potrafią one samodzielnie odwracać głowy i zmieniać ułożenia ciała. Spanie niemowlaka na poduszce może prowadzić do powstawania wad kręgosłupa dziecka, odkształcenia jego główki, a nawet uduszenia (SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej). Pierwszą poduszkę powinniśmy więc kupić znacznie starszemu maluchowi.

Co zamiast poduszki dla niemowlaka?

Poduszka dla niemowląt to bardzo zły pomysł. Zaleca się, aby maluch spał na idealnie równym i twardym materacu. Wtedy będziemy mieć wystarczającą pewność, że nic mu nie zagraża. Niektórzy rodzice decydują się ponadto na podwyższenie nóżek łóżeczka od strony główki niemowlaka. To rozwiązanie ma jednak zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników.

Kiedy kupić pierwszą poduszkę dla małego dziecka?

Pierwsza poduszka powinna się znaleźć w łóżeczku małego dziecka nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia pod warunkiem, że rozwija się w sposób prawidłowy. Właściwie najlepiej kupić ją, gdy pociecha będzie miała dwa lata. Wtedy proporcje ciała dziecka zmieniają się w sposób diametralny, a jego głowa zaczyna potrzebować podparcia w trakcie snu.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pierwszej poduszki dla małego dziecka?

Podczas wyboru pierwszej poduszki do spania dla małego dziecka należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. Bez nich maluchy nie będą miały zapewnionego komfortowego snu. Omówmy najważniejsze z nich.

  • Twardość poduszki – oparcie nie może być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Odpowiednia poduszka dla dziecka musi zapewnić jego główce stabilność oraz prawidłowe ułożenie jego kręgów szyjnych.
  • Wypełnienie poduszki – bardzo ważne, aby było syntetyczne, najlepiej poliestrowe. Wkłady tego typu są odporne na rozwój różnego rodzaju roztoczy i grzybów. Zminimalizuje to wystąpienie alergii u malca, a także nadmierne pocenie się głowy dziecka na poduszce.
  • Wysokość i rozmiar poduszki – powinna być wystarczająco wysoka, by zapewnić podparcie główki oraz komfortowy sen. Co więcej, zarówno za duża, jak i za mała poduszka będą niewygodne w użytkowaniu, przez co mogą prowadzić do niewłaściwego układania się ciała podczas snu i wad postawy u dzieci.
  • Hipoalergiczność poduszki przeznaczonej dla dzieci – warto zwrócić uwagę na to, by poduszki do spania dla malucha była wykonana z hipoalergicznych materiałów, niestanowiących zagrożenia dla niego. Powinna również posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
  • Możliwość prania poduszki w pralce – poduszka dla dziecka będzie wymagała częstszego czyszczenia niż poduszki reszty domowników. Warto wybrać taką, którą będzie można pralce. Bez trudu przywrócimy jej wtedy pierwotny stan.

Błędy przy wyborze poduszek dla dzieci – na co uważać?

Podczas kupna pierwszej poduszki dla dziecka niestety bardzo łatwo popełnić błąd. W szczególności powinniśmy unikać oparć pod główkę malucha posiadających niżej wymienione cechy.

  • Mają wkład, który nie jest syntetyczny – małym dzieciom nie powinno się kupować poduszek z pierzem, gdyż mogą na nie dostać uczulenie. Ponadto absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie modeli zawierających ziarna i inne małe elementy. Istnieje ryzyko, że dziecko się nimi zadławi.
  • Są za wysokie – poduszki o zbyt dużej wysokości są po prostu niewygodne dla malucha. Co więcej, będzie przyjmował na nich niekomfortową i nienaturalną dla niego pozycję. Może mieć to konsekwencje w postaci wad postawy u dzieci.
  • Są za twarde lub za miękkie – zbyt twarda poduszka nie będzie w stanie ugiąć się pod ciężarem malca i nie zapewni mu komfortowego snu. Natomiast na zbyt miękkiej jego główka będzie się zapadała, a kręgi szyjne nie ułożą się w prawidłowy sposób. Doprowadzi to do wad postawy u dzieci.
  • Mają niską jakość – poduszka dla dziecka powinna być uszyta z materiałów wysokiej jakości. W trosce o jego zdrowie kupujmy hipoalergiczne produkty opatrzone stosownymi certyfikatami, od zaufanych producentów.

Jak długo można używać pierwszej poduszki dla małego dziecka?

Pierwsza poduszka może być używana przez malucha tak długo, jak prawidłowo utrzymuje jego postawę ciała. Zwróćmy uwagę, czy w trakcie leżenia bokiem jego głowa nie jest za wysoko i nie opada. W takim przypadku bez przeszkód możemy w dalszym ciągu używać poduszkę.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wskazówki o prawidłowej pielęgnacji kołdry całorocznej
Jak dbać o kołdrę całoroczną? 5 wskazówek pielęgnacyjnych

Zamknij